aktuality

20. 4. 2023

reliant logo male

april 2023 6Průzkum Hofmann Personal: 90 % firem neočekává pokles zaměstnanců

Podle aktuálního průzkumu personální agentury Hofmann Personal mapující situaci na trhu práce 90 % firem neočekává v následujících měsících pokles počtu zaměstnanců, naopak 28 % uvádí, že počet jejich zaměstnanců vzroste. 71 % dotázaných uvádí, že se situace v jejich podniku v roce 2023 nezhorší, naopak 21 % očekává zlepšení. Tyto a další závěry průzkumu ukazují, že ekonomická krize má sice vliv na podnikaní firem, které ale stále čelí většímu nedostatku pracovníků. 40 % firem navíc očekává v příštích 5 ti letech zvýšený odchod pracovníků do důchodu. Průzkum byl proveden v březnu mezi 235 personalisty výrobních, velkoobchodních a logistických firem, které zaměstnávají dohromady přibližně 105 tisíc zaměstnanců.

Zobraziť celý článok.

13. 4. 2023

reliant logo male

april 2023 5Nízke ceny a dostupné kapacity. Ideálny čas pre námornú prepravu

Napriek tomu, že medzinárodná preprava, najmä transport tovaru z Ázie a ďalších ďalekých trhov, je sama o sebe pomerne nepružnou oblasťou, vonkajšie vplyvy ju dokážu významne destabilizovať. Ukázalo sa to, nielen počas covidu, ale aj pri nehode v Suezskom prieplave, za extrémnych poveternostných podmienok a samozrejme aj po začiatku vojnového konfliktu na Ukrajine. Vďaka výrazne nižšiemu dopytu a narovnávaniu dodávateľských reťazcov v minulom roku však veľké zdražovanie konečne vystriedalo zlacňovanie. Dá sa ale predvídať, ako to bude ďalej?

Reťazec udalostí predchádzajúcich troch rokov značne ovplyvnil celý globálny trh. Medzinárodná preprava ako súčasť svetovej ekonomiky utrpela mnoho bolestivých rán a niektoré taktiež nasledujúcim článkom reťazca nechtiac zasadila.

Zobraziť celý článok.

6. 4. 2023

systemy logistiky logo mini

april 2023 4Obalov už je aj u nás dostatok, čo nás čaká v roku 2023

Konečne je všetkého dostatok – obalov, obalového aj výplňového materiálu. A navyše mierne zlacneli. Po trojročnom náročnom období je to príjemná správa pre všetky firmy, ktoré obaly pre svoj tovar potrebujú. Dôvody, prečo sa to zmenilo, však príliš pozitívne nie sú: menší dopyt spotrebiteľov aj firiem a celkový pokles ekonomiky.

Turbulentné obdobie posledných rokov vyústilo do množstva problémov, ktoré majú za následok ochladnutie trhov a nižší dopyt spotrebiteľov. Najskôr obaly jednoducho neboli, alebo ich bolo málo, potom extrémne zdraželi. Aj pre manažérov výrobných firiem sa obaly stali veľkou témou, hoci ju doteraz nemuseli riešiť. Hrozilo zastavenie výroby kvôli hromadiacemu sa tovaru, ktorý nebolo do čoho zabaliť.

Zobraziť celý článok.

6. 4. 2023

reliant logo male

april 2023 3Tento rok musí být pro vodík rokem činů

Větší spolupráce mezi vládou, výrobci a provozovateli dopravy může z vodíku učinit rozhodující součást řešení pro celosvětové dosažení nulových emisí skleníkových plynů.

Jedním z možných řešení, jak snížit emise, je využít vodík jako palivo v těžké nákladní dopravě, která se podle analýzy IEA podílí na celosvětových emisích uhlíku více než 20 procenty. S nasazením vodíku v dopravě již sice došlo k určitému pokroku, ale v letošním roce bude nutné urychlit celý vodíkový ekosystém, aby bylo možné dodávat nízkoemisní vodík ve velkém měřítku. 

Pro nás, největšího světového výrobce a dodavatele vodíku, je to výzva. Máme více než 60 let zkušeností s výrobou a bezpečnou distribucí vodíku po celém světě a podíleli jsme se na více než 250 projektech čerpacích vodíkových stanic ve 20 zemích. Na základě těchto globálních zkušeností a znalostí jsme si pro nadcházející rok stanovili tři hlavní oblasti vodíkového řetězce, na které se zaměříme: dodávky, infrastruktura a podpora státu. 

Zobraziť celý článok.

6. 4. 2023

transport logo male

april 2023 2Presunutá výroba do CTPark-u Košice

Hi-Technology Mouldings Slovakia, špičkový výrobca plastových výliskov, presunul svoju výrobu z brownfieldu na Južnej triede v Košiciach do nových moderných priemyselných priestorov v blízkosti druhého najväčšieho letiska na Slovensku v Košiciach – mestskej časti Barca.

Zmluvu s vlastníkom a prevádzkovateľom CTParku nájomca uzavrel ešte v závere roka 2021 a plnú prevádzku spustil v polovici marca 2023. Hi-Technology Mouldings Slovakia vyrába komplex rôznych plastových výliskov technológiou vstreko-vania a ponúka aj montáž výliskov a logistické služby. Finálne produkty sú určené pre odvetvia námor-nej bezpečnosti, medicínskych prístrojov, elektrotechniky, transportu, ochrany a bezpečnosti zdravia pri práci a obrany.

Zobraziť celý článok.

3. 4. 2023

systemy online logo mini

april 2023 1Výzvy pro potravinářský a nápojářský průmysl v roce 2023: dodavatelský řetězec, automatizace a umělá inteligence

Potravinářský a nápojářský průmysl má za sebou turbulentní období. Ale bude rok 2023 klidnější než ty před­cho­zí? Spíš ne, protože vývoj trhu provází řada nejistot. Co lze ale oče­ká­vat s velkou pravdě­po­dob­nos­tí a co už vidíme u našich zákazníků, je, že letošní rok bude ve znamení pokračujícího trendu využívání inovativních technologií a nových způsobů jejich provozování.

Stále více budou také potravinářské firmy přecházet na cloudová řešení, aby udržely svou konkurenceschopnost a dokázaly flexibilně škálovat výkonnost. Tím dokážou vyhovět poptávce ze strany zákazníků a vyrovnat se s překážkami na straně nestabilních dodavatelských řetězců.

Zobraziť celý článok.

 

30. 3. 2023

transport logo male

marec 2023 12Posielajte zásielky pomocou Packeta Z-boxov

Posielajte zásielky pomocou Packeta Z-boxov. Packeta ako prvá na Slovensku umožňuje posielať zásielky pomocou samoobslužných boxov.

Na posielanie zásielok už nemusíte stáť v dlhých radoch a vypisovať množstvo podacích lístkov. Packeta, ako prvá na Slovensku, umožňuje posielať si vzájomne zásielky aj pomocou svojich samoobslužných Z-BOXov. Využiť na to môžete ktorýkoľvek z 1 700 Z-Boxov na Slovensku. Túto novú službu Packeta spúšťa súčasne cez svojich 6 300 Z-Boxov v troch krajinách naraz.

Zobraziť celý článok.

30. 3. 2023

reliant logo male

marec 2023 11Priemyselný odpad na Slovensku

Kým v dnešnej dobe sa mnoho spoločností zameriava na udržateľnosť a spoločenskú zodpovednosť svojho podnikania, či už z vlastného presvedčenia, z presvedčenia svojich zákazníkov, alebo chtiac-nechtiac z podnetu Európskej únie, možností, ako tieto stratégie do svojho podnikania dostať, je veľa.

A kým hospodárenie s odpadom, znižovanie jeho tvorby, ale aj následná recyklácia patria medzi hlavné činnosti v ekologickom aj ekonomickom pilieri udržateľnosti a spoločenskej zodpovednosti, zdá sa, že na Slovensku táto oblasť relatívne zaostáva. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa na tento problém bližšie a osloviť niekoľko spoločností, či už z radov výrobných spoločností alebo aj spracovateľov odpadu.

Zobraziť celý článok.

24. 3. 2023

systemy logistiky logo mini

marec 2023 10cargo-partner zabezpečil prepravu vzácneho samurajského meča z Japonska na Slovensko

Medzinárodný poskytovateľ prepravných a info-logistických služieb cargo-partner tento rok oslávi 30. výročie svojho pôsobenia na Slovenku, jeho tím nedávno zrealizoval ďalší úspešný projekt. Tentokrát išlo o leteckú prepravu autentickej katany v hodnote prémiového auta strednej triedy.

Vo februári sa na spoločnosť obrátil jej dlhoročný klient, importér japonských profesionálnych nožov, so špeciálnou požiadavkou na prepravu vzácneho samurajského meča z japonského mesta Seki do Bratislavy. Vývoz týchto mečov podlieha prísnym podmienkam a nie je jednoduché autentickú katanu z Japonska vyviesť.

Zobraziť celý článok.

23. 3. 2023

transport logo male

marec 2023 9HCS Slovakia – váš svet nadstavieb a hydrauliky

HCS Slovakia, s. r. o., je odborníkom na hydraulické systémy, venuje sa výrobe a servisu širokého sortimentu produktov, od výroby a montáže nadstavieb na úžitkové vozidlá cez servis a opravy hydraulických zdvíhacích zariadení až po nadstavby a doplnky na offroadové vozidlá a pneumatiky.

Popri valníkových nadstavbách a sklápačoch na malé úžitkové vozidlá v spoločnosti montujú aj hydraulické ruky a vyrábajú špeciálne odťahové vozidlá. V rámci témy však chceme orientovať pozornosť na výrobu a montáž nadstavieb pre distribúciu potravín, od skriňových, pekárenských až po izotermické. Do tejto skupiny spadajú aj termoizolačné výplne do vanov aj s agregátmi pre mestský rozvoz potravín s regulovanou teplotou. HCS Slovakia dokáže uspokojiť aj tie najnáročnejšie požiadavky distribučných a dopravných spoločností.

Zobraziť celý článok.

16. 3. 2023

FM logistic logo

marec 2023 8Automatizácia skladov ako katalyzátor efektívnosti podniku?

Správa FM Logistic o automatizácii v logistike.

Automatizácia radikálne mení tvár existujúcich dodávateľských reťazcov a posúva logistiku do novej dimenzie efektívnosti, bezpečnosti a výkonnosti. Možno dnes rozvíjať logistické operácie bez investícií do nových technológií? Aké sú dopady automatizácie skladových procesov na výkonnosť podniku? Aké sú hlavné hnacie sily urýchľovania automatizácie logistiky a aké sú výzvy? Kedy a ktoré technológie by sa mali používať? Ako možno takéto investície financovať? FM Logistic, globálny poskytovateľ dodávateľského reťazca, ktorý práve realizoval svoj najväčší projekt automatizácie v strednej Európe, odpovedá na tieto otázky v bielej knihe: "Automatizácia skladov, katalyzátor výkonnosti podniku".

Optimalizácia skladových procesov sa stala priemyselným štandardom, ktorý umožňuje zvýšiť efektívnosť logistických operácií, zabezpečiť plynulosť dodávateľského reťazca a konkurencieschopnosť na trhu. V posledných rokoch k nej čoraz častejšie dochádza prostredníctvom zavádzania inovatívnych technologických riešení. Investícia do automatizácie skladov je viac ako len finančné rozhodnutie, je to strategický proces, ktorý ovplyvňuje prevádzku a výkonnosť celej spoločnosti.

16. 3. 2023

transport logo male

marec 2023 7Skladové riešenie spoločnosti Toyota

Flexibilita a vysoká priepustnosť – to sú výhody, ktoré spoločnosť Adveo získala vďaka skladovému riešeniu spoločnosti Toyota.

Závod spoločnosti Adveo v Dammartin-en-Goële s rozlohou 23 000 m2 je skvelým príkladom logistického inžinierstva v oblasti regálových zariadení. Regionálny tím spoločnosti Adveo a tím podpory logistických riešení spoločnosti Toyota Material Handling vo Francúzsku harmonicky spolupracovali na úspešnom realizovaní projektu nového skladu.

Zobraziť celý článok.

15. 3. 2023

systemy online logo mini

marec 2023 6Moderní systém pro výrobu s tradicí

Akciová společnost Tereos TTD je největším výrobcem cukru a lihu v České republice. Ročně ve dvou cukrovarech a čtyřech lihovarech vyrobí až 370 000 tun bílého krystalického cukru a 1 400 000 hektolitrů lihu, ať už pitného, nebo bezvodého.

Již od roku 2008 jí pomáhá informační systém Helios z produkce Asseco Solutions. Od roku 2020, po úspěšně absolvované migraci, pak nový sofistikovaný Helios Nephrite.  Historie společnosti sahá až do roku 1831, kdy kníže Karel Anselm Thurn-Taxis nechal přebudovat zámek v Dobrovici na cukrovar. Cukr se v Dobrovici od té doby vyrábí nepřetržitě, což je evropský unikát. Od roku 1992 je společnost v rukou francouzského kapitálu. Dnešní skupina Tereos navazuje na to nejlepší z bohaté české cukrovarnické tradice. 

Zobraziť celý članok.

10. 3. 2023

systemy logistiky logo mini

marec 2023 5Sklad s pohľadom do budúcnosti. Jeden z prvých plne automatizovaných skladov na Slovensku má ZKW Krušovce

Plne automatizované skladové prevádzky sa na Slovensku ešte len začínajú realizovať. Za západnými európskymi krajinami v tom zaostávame. Za hlavné faktory, prečo je to tak, odborníci na intralogistiku označujú opatrnosť pri nepoznanom a nevyhnutnú vyššiu prvotnú investíciu. Pritom automatizácia skladu je skvelé riešenie na roky vopred, keď sa postupne zainvestované peniaze nielen vrátia, ale nespornou výhodou je citeľné znižovanie nákladov na energie či pracovnú silu. Jedným z veľkých pilotných projektov plnej automatizácie sa môže pochváliť spoločnosť ZKW Krušovce, ktorá stavila na profesionalitu expertov spoločnosti STILL Slovensko. Zásadné zmeny zefektívnili celú prevádzku a v sklade dnes pracuje namiesto deviatich ľudí len jeden človek.

Spoločnosť ZKW so sídlom v Krušovciach patrí do nadnárodnej skupiny ZKW Group, ktorá má svoje závody doslova po celom svete. ZKW je špecialistom na inovatívne prémiové svetelné systémy a elektroniku. Predovšetkým je jedným zo strategických partnerov automotive priemyslu. V ZKW Krušovce sa rozhodli investovať do plne automatizovaného riešenia – inšpirovali sa v zahraničí, kde videli, ako to môže zefektívniť celý chod prevádzky a aké benefity to prináša. Pre uskutočnenie projektu si vybrali spoločnosť STILL Slovensko.

Zobraziť celý článok.

10. 3. 2023

systemy logistiky logo mini

marec 2023 4VÝROBNÁ LOGISTIKA: Zostávame naďalej svetovým lídrom vo výrobe vozidiel

Slovenský priemysel v minulom roku medziročne poklesol o -4,7 percenta. Dôvodom boli najmä výkyvy v dodávateľskom reťazci, ako aj prudký rast cien energií vyvolaných vojnou na Ukrajine a Ruskom. V rámci spracovateľského priemyslu utlmovali svoju produkciu najmä hutnícky sektor, produkcia výrobkov z gumy alebo automobilky.

Vzhľadom na svoj podiel na celkovom priemysle mal najväčší vplyv pokles výroby dopravných prostriedkov, a to na úrovni -3,1 percenta. Zväz autopriemyslu už tieto výsledky mierneho poklesu naznačil aj v predbežných výsledkoch produkcie počtu kusov áut za rok 2022. Čo však čaká automotive v tomto roku?

Zobraziť celý článok.

9. 3. 2023

reliant logo male
marec 2023 3Čárové kódy jsou s námi 40 let

„Vaše zboží musí být od nynějška značeno čárovými kódy!“ Československo přijalo evropské standardy pro automatickou identifikaci zboží pomocí čárových kódů jako první země bývalého východního bloku. První čárové kódy se objevily na dodávkách čokolády, piva či LP desek pro západní trhy.

Díky vynálezci čárového kódu Normanu Woodlandovi a globálním standardům GS1 je denně na kasách celého světa načteno více jak 6 miliard položek zboží. První čárové kódy EAN (od r. 2005 GS1) do ČSSR přivezl ředitel oddělení exportu n.p. Čokoládovny Jaroslav Camplík z Velké Británie na konci 70. let. Obchodní partner Tesco dodavatele postavil před hotovou věc: „Zboží musí být od nynějška značeno čárovými kódy!“ (Každoročně Čokoládovny do Velké Británie vyvážely na 900 tun výrobků.) Československo se jako 19. země stalo členem EAN již v roce 1983. Jako první stát bývalého východního bloku. Díky tomu mohlo do západních zemí snáze exportovat zboží jako např. pivo, bonboniéry nebo LP desky. V tomto roce si tak připomínáme 40. výročí standardní automatické identifikace u nás!

Zobraziť celý článok.

9. 3. 2023

transport logo male


marec 2023 2cargo-partner spúšťa nový LCL servis cez Rotterdam

Medzinárodný poskytovateľ prepravy a logistiky opäť rozšíril svoju škálu LCL riešení. Predstavil nový týždenný zberný servis námornej prepravy z Číny a Indie do Rotterdamu, ktorý obsluhuje rôzne destinácie v západnej Európe.

Keďže prístavy a sklady v severnej Európe stále čelia silnému preťaženiu a problémom so službami, spoločnosť cargo-partner uznala potrebu poskytnúť svojim zákazníkom väčšiu flexibilitu a rozšíriť ponuku služieb v regióne. V rámci boja proti týmto výzvam zaviedol poskytovateľ logistiky nové týždenné LCL služby z kľúčových ázijských brán ako Šanghaj, Shenzhen a Nhava Sheva do západnej Európy cez prístav v Rotterdame. Nové služby umožňujú flexibilnejšie plánovanie a značnú úsporu času v porovnaní s tranzitom cez hlavné nemecké prístavy.

Zobraziť celý článok.

6. 3. 2023

systemy online logo mini

marec 2023 1Trendy v logistice jsou formovány daty

Díky chytrému plánování bude doručení rychlejší, přesnější a udržitelnější

Jaké trendy budou v násle­du­jí­cích pěti letech formovat logistiku a skrze ni i e-commerce? Logistika je totiž nedílnou součástí nákupního procesu a zákazníci začínají její význam čím dál jasněji pociťovat. Celých 87 % zákazníků dle dat společnosti Bringg zastává názor, že pozitivní zkušenost s doručením zboží je právě to, co je přesvědčí, aby od konkrétního prodejce nakupovali opakovaně. Doručení zboží je přitom čím dál závislejší na technologiích a práci s daty – ať už kvůli efektivitě logistického procesu, informovanosti zákazníka nebo kvůli zajištění bezpečné předávky zboží.

Zobraziť celý článok.

24. 2. 2023

systemy logistiky logo mini

februar 2023 11Spoločnosť FM Logistic nasadila roboty pre logistické služby

FM Logistic a IKEA začínajú novú kapitolu spolupráce v oblasti skladovania a logistických služieb pre segment e-commerce. Prvýkrát v Poľsku bude sklad vybavený robotmi od spoločnosti Locus Robotics, ktoré budú podporovať spracovanie objednávok balíkov z celej krajiny. Ide o najväčšiu implementáciu automatizácie logistických procesov v spoločnosti FM Logistic v strednej Európe a ďalší krok v rozvoji omnichannelu IKEA v Poľsku.

V sklade FM Logistic sa po prvýkrát v Poľsku na spracovanie objednávok použilo 46 asistenčných robotov od americkej spoločnosti Locus Robotics – v podstate ide o jediné riešenie na trhu, ktoré plne spolupracuje s ľuďmi. Zároveň ide o prvé nasadenie robotov druhej generácie na svete.  Ich nosnosť sa zdvojnásobila na 36 kg a umožňuje im pripraviť štyri objednávky súčasne a zároveň tak pomáhať zamestnancom skladu pri kompletizácii.

Zobraziť celý čklánok.

24. 2. 2023

systemy logistiky logo mini

februar 2023 12Komplexná logistická služba je akýsi teoretický koncept ideálneho produktu

Komplexná ponuka zo strany logistických firiem by mala obsahovať základ, a to najmä end-to-end riešenie, presne zodpovedajúci dopytu klientov v danej cieľovej skupine. A k tomu ponúkať niečo navyše, napríklad využitie robotizácie alebo nástrojov umelej inteligencie či vlastné softvérové ​​riešenia.

Kľúčové služby by mal dodávateľ logistických služieb zaisťovať vlastnými silami a len tie nadstavbové s pomocou subdodávateľov. Viacero spoločností uprednostňuje pre strategickú spoluprácu jedného logistického dodávateľa, samozrejme, pokiaľ je dostatočne motivovaný dodávať dobré služby. Prečo? Lebo bude náročnejšie takého partnera prípadne vymeniť. Pokiaľ dokáže profesionálne ponúknuť všetky kľúčové procesy, ktoré chcú klienti, tak tí už nemusí mnohé z nich outsourcovať inam. Ako pripomenie Petr Jahoda, konateľ spoločnosti Resultful, z hľadiska zákazníka je ľahšie riadenie dodávateľa pokiaľ ide len o jedného partnera a v prípade problémov dodávatelia nemôžu hádzať zodpovednosť z jedného na druhého.

Zobraziť celý článok.